Multiplié dansefestival 2024

13. – 20. april 2024

La oss møtes på dansegulvet!

DansiT – Koreografisk senter ønsker velkommen til Multiplié Dansefestival 2024! I år feirer vi også en spesiell anledning, da det er 20 år siden festivalen ble arrangert for første gang – den gang under navnet Trondheim Community Dance Festival.

Det er vanskelig å tro at det allerede har gått 20 år siden festivalen ble etablert, som et sted hvor ulike uttrykk, kropper og erfaringer kunne møtes. Tyve år senere forplikter vi oss fortsatt til denne visjonen og nødvendigheten, og presenterer en samling av forestillinger som utfordrer konvensjonelle oppfatninger om danseteknikk, estetikk, koreografi og ulike scenekunstpraksiser.

I årets utgave av Multiplié vil du treffe kunstnerne som utforsker hvordan vi eksisterer og samhandler både i våre egne kropper, i forhold til hverandre og samfunnet rundt oss. Gjennom sitt arbeid presenterer de ideer og verdier som vi håper og ønsker skal være mer tilstede i alles hverdag.

En dansefestival er ikke komplett uten fest med masse dans! I løpet av åpningshelgen tilbyr vi ulike danseaktiviteter som alle kan delta i. DansiT-salongen gir rom både for diskusjon og for å danse, og våre åpnings- og avslutningsfester – med fantastiske DJ-er – vil sørge for at dansegulvet er stedet du ønsker å være.

Gjennom hele Multipliés historie har vi hatt fokus på å utvide, utfordre, tøye og bøye grensene for hva dans kan være og for hvem. Vi legger derfor også stor vekt på tilgjengelighet for et mangfoldig publikum, og tilbyr ulike tiltak for inkludering gjennom hele festivalen.

Vi mener at det å danse er fantastisk, og at dans er en av de mest tilgjengelige kunstformene som fins. Samtidig er dansen fortsatt en eksklusiv kunstform når det kommer til profesjonalisering. Multiplié dansefestival ble etablert for å utfordre denne normen, og 20 år senere opplever vi fortsatt dette som svært nødvendig. Barrierer må kontinuerlig og konstant utfordres på alle nivåer, både på scenen og på dansegulvet. 

Vi håper du blir med på begge deler i april, både som publikummer på festivalen og ved å hive deg med på gulvet – som den vakre og unike danseren du er.

a library that ( ) folds

– Maryam Bagheri Nesami & Janaína Moraes (IRN/NZL/BRA)

Multiplié Dansefestival ble etablert som Trondheim Community Dance Festival i 2004 av Inclusive Dance Company i samarbeid med Kulturenheten i Trondheim Kommune og Teaterhuset Avant Garden. Hensikten var å gi Danselaboratoriet en profesjonell samtidsdanskontekst å delta i og bidra til. Allerede ved neste festival, i 2006, byttet festivalen navn til Multiplié, som den har blitt hetende siden. Festivalen har vært arrangert som biennale, men fra og med 2019 arrangeres festivalen årlig.Maryam Bagheri Nesami, iransk danseforsker og koreograf, har kuratert og initiert folded possibilities som en festival i en festival. Det er en forlengelse av Multiplié dansefestival og The Trondheim Fringe Festival.

Nysgjerrig på hva et levende og stadig foranderlig bibliotek kan se ut som, hvor det er opplevelser, drømmer og minner som skal leses og forstås? Ved å omfavne biblioteket som en performativ begivenhet hyller a library that () folds sammenhengen mellom det vi har og det vi har mistet, det vi fremhever og det vi holder i skyggen, det ordnede og det kaotiske, det permanente og det flyktige.

a library that () folds er en ukelang begivenhet som gir motstand til den tradisjonelle vestlige måten å forstå verden på som først og fremst verdsetter det skriftlige som utgangspunkt for all kunnskap. I en verden opphengt i eierskap, forfatterskap og kunnskapsproduksjon stiller a library that () folds noen sentrale spørsmål rundt hva er kunnskap og hva er forfatterskap. Som svar vil folded Possibilities kontinuerlig skifte form som et stadig utfoldende og utvidende bibliotek som besøker materialer og relasjoner fra fortiden. Sammen med kunstneren og fasilisator Janaína Moraes, inviteres alle som vil til å re-besøke, re-vurdere og revidere mulige fremtidspotensialer. a library that ( ) folds inviterer kunstnere og alle andre nysgjerrige til å sam-skape, leve i og kroppsliggjøre begrepet «arkiv» gjennom engasjerende møtepunkt.