Samlingene vil være tilrettelagt slik at deltakelsen er komfortabel, relevant og meningsfull for alle, med særlig hensyn til blinde og svaksynte deltakere.
Alt skriftlig og muntlig materiale vil være på engelsk.
Gjennom tre digitale samlinger våren 2026 inviterer DansiT, i samarbeid med koreograf og forsker Saša Asentić, til en digital lese- og lyttesirkel hvor vi utforsker tekster om tilgjengelighet, tilgjengelighetsestetikk og likeverd i dans.
Samlingene vil fokusere på synstolkning av dans, med særlig vekt på hvordan dette kan brukes som en kunstnerisk metode i utvikling av dans og koreografi. Deltakerne leser eller lytter til utvalgte tekster i forkant av hver samling, og sammen vil vi diskutere mulighetene som ligger i synstolkning for å utvikle nye kunstneriske uttrykk som gjør dans og koreografi tilgjengelig for blinde og svaksynte.
Vi ønsker å samle mennesker med ulike ferdigheter og erfaringer innen feltet – kunstnere, publikum, tilgjengelighetskoordinatorer, produsenter, teoretikere og andre som er interessert i tilgjengelighet og kunstnerisk praksis. Samlingene vil være tilrettelagt slik at deltakelsen er komfortabel, relevant og meningsfull for alle, med særlig hensyn til blinde og svaksynte deltakere.
Deltakelse er gratis, men krever påmelding innen fredag 6. februar 2026.
For påmelding eller spørsmål, kontakt produsent og tilgangskoordinator Betty:
betty@dansit.no eller på telefon +47 924 35 225.
Alt skriftlig og muntlig materiale vil være på engelsk.
Saša Asentić er en internasjonalt anerkjent koreograf, forsker og aktivist fra det tidligere Jugoslavia. Han arbeider i skjæringspunktet mellom samtidsdans og inkluderende kunstpraksis. Hans kunstneriske arbeid bygger på prinsipper om solidaritet og motstand mot kulturell undertrykkelse og indoktrinering. Asentić er grunnlegger av organisasjonen Per.Art i Novi Sad (Serbia), som siden 1999 har samlet kunstnere med ulike funksjonsvariasjoner og som sammen utfordrer og motarbeider ableisme i dans og kultur. Han er doktorgradsstipendiat ved Kunsthøgskolen i Oslo.
Disse samlingene med Asentić gir en unik mulighet til å utforske hvordan tilgjengelighet henger sammen med kunstnerisk frihet og uttrykk. Vi ser nærmere på hvordan visuelt innhold kan beskrives og formidles gjennom lyd, bevegelse og berøring – og hvordan dette kan brukes som en egen kreativ og kunstnerisk metode.